Stożek rogówki - Metody chirurgiczne

Chirurgiczne metody korekcji stożka rogówki:

1. Cross-linking (CXL)

To fotoutwardzanie rogówki. Najpierw zakrapla sie do oka specjalną substancję fotouczulającą (ryboflavinę). Potem naświetla rogówkę lampą UV (nie jest to laser). Cross-linkig możemy zastosować również u pacjentów z tzw. cienką rogówką - w takich przypadkach zakraplamy hypotoniczną ryboflawinę.

Ważne:

Cross-linking to jedna z metod terapii stożka rogówki. Na ostatnim Kongresie ECRS (Wiedeń, wrzesień 2011) potwierdziły się nasze obserwacje: najlepsze efekty terapeutyczne daje naświetlanie rogówki po uprzednim zdjęciu nabłonka (jak w przygotowaniu do korekcji laserowej) i zakraplaniu ryboflawiną. W niektórych ośrodkach stosuje się procedurę bez zdejmowania nabłonka - tak wykonany zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu terapeutycznego. W naszej klinice stosujemy cross-linking od początku 2007 roku. Tą metodę zastosowaliśmy już u ponad 250 pacjentów (dane na początek 2012 r.)

2. Pierścienie śródrogówkowe INTACS:

Specjanie dobierane w zależności od wielkości astygmatyzmu. W czasie operacji lekarz wprowadza ringi w specjalne kanaliki w rogówce. W ten sposób uwypuklenie stożek) jest spłaszczane. W niektórych przypadkach zaleca się dodatkowo utwardzenie rogówki zabiegiem cross-linking (po upływie 2-5 miesiecy od zabiegu INTACS).

Ważne:

Pierscienie śródrogówkowe INTACS posiadają atest FDA. Wieloletnie obserwacje potwierdziły, że INTACS są trwałe, nie łamią się, dają dobre, długoletnie efekty, czeego nie można powiedzieć o innego typu pierścieniach, które - od niedawna w Polsce - są proponowane pacjentom. 

3. Procedury łączone:

JESTEŚMY JEDYNYM W POLSCE OŚRODKIEM STOSUJĄCYM PROCEDURY ŁĄCZONE W LECZENIU STOŻKA ROGÓWKI.

Wykonujemy je od początku 2010. Najnowszą jest połączenie korekcji laserowej z cross-linkingiem (LASEK+TR+CROSS-LINKING). Nie ma więc jeszcze długoletnich obserwacji, ale wyniki pierwszych zabiegów są obiecujące. Metoda ta jest przeznaczona dla osób z wczesnym stadium stożka, z odpowiednio grubą rogówką. Zabieg jest bezbolesny (znieczulenie miejscowe kroplowe, wyjątkowo sedacja przeprowadzona pod nadzorem anestezjologa). Procedura polega na jednoczasowym wykonaniu utwardzenia rogówki (cross-linking) i korekcji laserowej (LASEK w oparciu o topografię - czyli LASEK+TR). Kolejna procedura łączona: INTACS+ CROSS-LINKING polega na doszczepieniu pierścieni i po około 3-4 miesiącach: utwardzeniu rogówki za pomocą cross-linking.

KONTAKT DO NAS

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

00-215 Warszawa
ul. Dolańskiego 2
tel./fax. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

08-110 Siedlce
ul. Aleksandrowska 4
tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

© Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika | wszelkie prawa zastrzeżone
     Pozycjonowanie:      IT Holding