Stożek rogówki - leczenie

Twarde soczewki kontaktowe:

Korekcja stożka rogówki zwykle zaczyna się od twardych soczewek kontaktowych.
Takie soczewki są dopasowywane w naszej klinice przez lek med. Bożenę Grechutę.

Chirurgiczne metody korekcji stożka rogówki:

W 2005 roku wprowadziliśmy pierścienie śródrogówkowe INTACS, w 2007 roku - cross-linking oraz metody łączone a od września 2013 wykonujemy tzw. "szybki cross"- KXL AVEDRO. 

Cross-linking KXL AVEDRO:

Od września 2013 roku standardowo stosujemy nowoczesną metodę zabiegu: KXL Avedro.

Pierwsze w Polsce i w OKOLASER zabiegi przeprowadziły profesor Iwona Grabska-Liberek i dr Justyna Izdebska, To
zespół specjalistów, który ma największe w Polsce doświadczenie w terapii stożka .
W CMO LASER od 2007 roku wykonano blisko 2000 zabiegów cross-linking.

Stożek rogówki to choroba oczu, w której diagnostyce i możliwościach terapii w ostatnich latach nastąpił znaczący postęp. Ta wczesna diagnostyka i nowoczesne metody terapii są bardzo ważne dla pacjenta. Nie leczony stożek rogówki może doprowadzić do konieczności przeszczepu rogówki. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowana choroba i szybkie podjęcie terapii stwarzają szansę nie tylko na zatrzymanie rozwoju stożka, ale także poprawę widzenia.


Stożek rogówki to choroba, która objawia się zniekształceniem rogówki (astygmatyzm). W Polsce dotkniętych jest nią około 70 000 osób, z czego większość nie jest zdiagnozowana i używa tylko okularów/ soczewek korygujących astygmatyzm. Choroba ma często charakter postępujący, w jej efekcie może dojść do konieczności przeszczepu całej rogówki. Etiologia stożka rogówki jest nie do końca znana. Wiadomo, że przyczyną powstawania stożka są czynniki genetyczne i środowiskowe. Z badań naukowych wynika, że częściej pojawia się w populacji dzieci z Zespołem Downa czy innymi wadami genetycznymi. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że stożek należy poddać terapii cross-linking w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Metoda polega na zakropleniu rogówki specjalnym preparatem i naświetlaniu jej światłem UV. W CMO LASER taka terapia została wprowadzona w 2007 roku. Była to jednak metoda dość czasochłonna (zakraplanie trwało około 30 minut, po czym pacjent musiał przez kolejne 30 minut leżeć nieruchomo pod lampą UV, którą naświetlano rogówkę).


Od września w CMO LASER – jako pierwszym ośrodku w Polsce – jest dostępna najnowocześniejsza technika do cross-linkingu: KXL Avedro.

Liczne doniesienia naukowe potwierdzają, że cross-linking jest pierwszą metodą terapii stożka rogówki. Oznacza to, że nie czekamy na progresję stożka a wykonujemy zabieg w momencie, gdy ten stożek zdiagnozujemy.


Trzeba pamiętać, że stożek pojawić się może już u dzieci w wieku 8-10 lat i zabieg cross-linking można już wtedy wykonać. Nie ma ograniczeń wiekowych, takich, jakie występują u pacjentów rozważających korekcję laserową wady wzroku. Metodę cross-linking można zastosować u pacjenta w każdym wieku. Problemem był czas trwania zabiegu. Dzięki nowoczesnej technice KXL można ten czas zabiegu skrócić do 3 minut. Dlatego też komfort pacjenta znacznie się podwyższył. Dziś zabieg ratujący rogówkę jest nie tylko bezbolesny ale również bardzo krótki. Dzięki temu można proponować go również dzieciom, osobom z różnymi ogólnymi schorzeniami (np. z Zespołem Downa)


Stożek rogówki jest chorobą objawiającą się astygmatyzmem. Nie oznacza jednak, że każda osoba posiadająca tę wadę wzroku ma również stożek. Stożek rogówki jest efektem nieprawidłowego wydzielania się jednego z enzymów odpowiadających za włókna kolagenowe w rogówce. W efekcie następuje scieńczenie rogówki i jej nieprawidłowe uwypuklenie. Bardzo często towarzyszy mu pocieranie oczu przez osobę chorą, światłowstręt, czasem stożek rogówki towarzyszy alergii skórnej.

Zabieg KXL Avedro trwa kilka minut- najpierw oko jest znieczulane i zakraplane ryboflaviną. Potem – przez 3 minuty – naświetlane promieniami UV. Udowodniono, że większa moc naświetlania, dostarczona w krótszym okresie czasu, może przyczyniać się do wzmocnienia włókien kolagenowych w rogówce w taki sam sposób jak przy mniejszej mocy naświetlania, ale w dłuższym okresie czasu. KXL daje kilka możliwości przeprowadzenia:

  • standardowo – z usunięciem nabłonka rogówki
  • w przypadku cienkiej rogówki jest możliwe użycie specjalnej ryboflaviny, która przenika przez nabłonek i nie wymaga jego usunięcia,
  • w przypadku wady wzroku i cienkiej rogówki KXL stanowi uzupełnienie standardowej korekcji wady wzroku laserem
  • po uprzednim wszczepieniu pierścieni śródrogówkowych INTACS.

W CMO LASER wszystkie te procedury są wykonywane. Jest to pierwsza w Polsce placówka zajmująca się kompleksową terapią stożka rogówki.

Pierścienie śródrogówkowe INTACS

Specjalnie dobierane w zależności od paramertów rogówki. W czasie operacji lekarz wprowadza je w specjalne kanaliki w rogówce. W ten sposób uwypuklenie (stożek) jest spłaszczane. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym (narkoza) trwa około 40 minut.

Procedury łączone

JESTEŚMY JEDYNYM W POLSCE OŚRODKIEM STOSUJĄCYM PROCEDURY ŁĄCZONE W LECZENIU STOŻKA ROGÓWKI.
Wykonujemy je od początku 2010. Najnowszą jest połączenie korekcji laserowej z cross-linkingiem (LASEK+TR+KXL lub EBK+TR+KXL). Nie ma więc jeszcze długoletnich obserwacji, ale wyniki pierwszych zabiegów są obiecujące. Metoda ta jest przeznaczona dla osób z wczesnym stadium stożka, z odpowiednio grubą rogówką. Zabieg jest bezbolesny (znieczulenie miejscowe kroplowe, wyjątkowo sedacja przeprowadzona pod nadzorem anestezjologa). Procedura polega na jednoczasowym wykonaniu utwardzenia rogówki (cross-linking KXL) i korekcji laserowej (LASEK, EBK w oparciu o topografię - czyli LASEK+TR, EBK+TR). Kolejna procedura łączona: INTACS+ CROSS-LINKING KXL polega na doszczepieniu pierścieni i po około 3-4 miesiącach: utwardzeniu rogówki za pomocą cross-linking KXL.

KONTAKT DO NAS

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

00-215 Warszawa
ul. Dolańskiego 2
tel./fax. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

08-110 Siedlce
ul. Aleksandrowska 4
tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

© Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika | wszelkie prawa zastrzeżone
     Pozycjonowanie:      IT Holding