Zaćma i możliwości soczewek

Opis choroby

Zaćma (cataracta) to zmętnienie soczewki, dyskowatej struktury znajdującej się w środku oka. Najczęstszą postacią jest zaćma starcza. Schorzenie jest bezbolesne i manifestuje się stopniowymi zaburzeniami widzenia polegającymi na:

  • upośledzeniu ostrości widzenia
  • upośledzeniu postrzegania kontrastu
  • krótkowzroczności, nadwzroczności
  • jednoocznym podwójnym widzeniu
  • zaburzeniami widzenia w silnym oświetleniu
  • rozszczepianie świateł

Aby dowiedzieć się więcej na temat temat zaćmy i leczenia zapraszamy do obejrzenia filmu Zaćma.

Jaka soczewka?

W trakcie operacji zaćmy wymienia się u pacjenta soczewkę zmętniałą na sztuczną.  Kilka lat temu pojawiły się soczewki umożliwiające czytanie bez okularów czy korekcję astygmatyzmu.
Wybór soczewki wewnątrzgałkowej jest poprzedzony badaniami okulistycznymi oraz wywiadem z pacjentem - lekarz zadaje pytania o tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, etc.

Stosujemy soczewki amerykańskiej firmy ALCON:


1. Soczewka AcrySof Natural - miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, które stanowią profilaktykę AMD (zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem).

2. Soczewka AcrySof IQ, miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego o asferycznej konstrukcji, pozwalającej na redukcję rozproszenia światła, niepożądanych zjawisk fotooptycznych i poprawę jakości widzenia.

3. Soczewka AcrySof Toric IQ - miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, o budowie asferycznej oraz torycznej. Budowa soczewki pozwala dodatkowo na korektę astygmatyzmu i uwolnienie się pacjentów od konieczności stosowania okularów cylindrycznych po operacji.

4. Soczewka AcrySof IQ ReSTOR - wieoloogniskowa miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, o budowie asferycznej z wbudowaną w implant siatką dyfrakcyjną umożliwiającą uzyskanie dwóch obrazów do dali i bliży i korektę starczowzroczności. Pacjenci z taką soczewką moga funkcjonawać po operacji bez żadnych okularów do dali ani do czytania.

5. Soczewka AcrySof IQ ReSTOR Toric - wieoloogniskowa miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, o budowie asferycznej i torycznej z wbudowaną w implant siatką dyfrakcyjną umożliwiającą uzyskanie dwóch obrazów do dali i bliży. Jest to implant multifokalny przeznaczony dla osób ze współistniejącym astygmatyzmem. Pacjenci z taką soczewką moga funkcjonawać po operacji bez żadnych okularów do dali ani do czytania.

6. Soczewka Panoptix - wieoloogniskowa miękka zwijalna hydrofobowa soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, o budowie asferycznej z wbudowaną w implant siatką dyfrakcyjną umożliwiającą uzyskanie obrazów do dali, odległości pośrednich i bliży. Pacjenci z taką soczewką moga funkcjonawać po operacji bez okularów.

7. Soczewka Panoptix Toric - wieoloogniskowa trójogniskowa miękka zwijalna soczewka z filtrami UV i światła niebieskiego, o budowie asferycznej i torycznej z wbudowaną w implant siatką dyfrakcyjną umożliwiającą uzyskanie obrazów do dali odległości pośrednich i bliży. Jest to implant multifokalny przeznaczony dla osób ze współistniejącym astygmatyzmem. Pacjenci z taką soczewką mogą funkcjonawać po operacji bez okularów.

Do korekcji presbiopii i operacji zaćmy można wykorzystać soczewki multifokalne Reverso w połączeniu z jednoczasowym wszczepem soczewki Acrysof IQ

KONTAKT DO NAS

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

00-215 Warszawa
ul. Dolańskiego 2
tel./fax. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

08-110 Siedlce
ul. Aleksandrowska 4
tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

© Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika | wszelkie prawa zastrzeżone
     Pozycjonowanie:      IT Holding