Diagnostyka

BADANIA DIAGNOSTYCZNE:

NOWOŚĆ: OSA - Kompleksowy analizator powierzchni oka i łez

I.C.P. OSA to pierwszy w Polsce aparat pozwalający na kompleksową ocenę warstw filmu łzowego. Urządzenie umożliwia niezwykle szybkie przeprowadzenie zestawu bezbolesnych i nieinwazyjnych badań diagnostycznych suchego oka, począwszy od oceny czasu przerwania filmu łzowego, poprzez ocenę warstwy lipidowej, po Meibografię.
Przy pomocy I.C.P OSA możliwe jest wykonanie takich badań jak:
Meibografia,

  • Analiza czasu przerwania warstwy lipidowej, bez konieczności stosowania fluoresceiny,
  • Analiza i pomiar grubości warstwy lipidowej,
  • Ocena ilości filmu łzowego,
  • Pupilometria – pomiar reakcji źrenicy na światło z i bez oświetlenia,
  • Topografia rogówki,
  • Pomiar kąta powiekowego.

Czytaj więcej!

NOWOŚĆ: ELEKTROFIZJOLOGIA 

UWAGA: Badania elektrofizjologiczne odbywają się w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika ul. Dolańskiego 2 w Warszawie (tel 22 654 68 06).
Badania wykonuje dr n. med. Karina Broniek - Kowalik

Badania elektrofizjologiczne służą do oceny funkcjonowania siatkówki, nerwów wzrokowych i drogi wzrokowej. Dostarczają cennych danych podczas stawiania diagnozy oraz kontrolowania leczenia wielu chorób okulistycznych i ogólnoustrojowych dających objawy okulistyczne.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje badań elektrofizjologicznych:
badanie elektroretinograficzne (ERG) i elektrookulograficzne (EOG) pozwalające na uzyskanie informacji o funkcjonowaniu poszczególnych warstw siatkówki
badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (VEP/WPW) umożliwiające ocenę funkcjonowania drogi wzrokowej od plamki przez nerw wzrokowy, drogę wzrokową do kory wzrokowej w mózgu. 

Czytaj więcej!

KOLOROWA FOTOGRAFIA OKA

13 marca 2014 r wprowadziliśmy nowe badanie diagnostyczno-obrazowe. Możemy wykonac fotografię przedniego odcinka oka (spojówka, tęczówka, źrenica) oraz wnętrza gałki ocznej. To doskonałe uzupełnienie dokumentacji medycznej monitorujące zmiany czy postęp leczenia chorób oczu. Fotografia jest wykonywana za pomocą specjalnego aparatu zamontowanego w lampie szczelinowej i następnie pacjent otrzymuje zdjęcie na nosniku cyfrowym. W przypadku fotografii dna oka - badanie jest przeprowadzane po uprzednim rozszerzeniu źrenic. To badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. 

DIAGNOSTYKA DEMODEX - NUŻEŃCA

Badanie trwa kilka minut i polega na oglądaniu pod mikroskopem pobranych od pacjenta rzęs lub naskórka. W powiększeniu nietrudno zauważyć tego pasożyta oraz zróźnicować stadium jego rozwoju. Badanie to szczególnie przydatne jest u pacjentów z problemem wypadających rzęs, czerwonych, podrażnionych brzegów powiek, stanami zapalnymi powiek, nawracających gradówek. 

TOPOGRAFIA PRZEDNIEJ I TYLNEJ POWIERZCHNI ROGÓWKI- GALILEI

Pierwszy w Polsce aparat tego typu. Umożliwa dokładne obejrzenie wszystkich powiechni rogówki. urządzenie umożliwiające obejrzenie przedniej (jak w topografii) i tylnej powierzchni rogówki. pomaga nam np. zdiagnozować pacjentów ze stożkiem rogówki. To badanie jest również wykonywane u pacjentów z tzw. cienką rogówką (np. przed korekcją laserową).

CONFOSCAN

jedno z dwóch w Warszawie - i niewielu w Polsce- urządzeń badających funkcje przyżyciowe rogówki. Dzięki badaniu confoscanem możemy np. określić stan rogówki przed i po zabiegach okulistycznych. Możemy archiwizować zdjęcia z Confoscanu, co ulatwia obserwację wieloletnią pacjentów po róznych zabiegach okulistycznych.

USG W PROJEKCJI UBM

pozwala na dokładne 'obejrzenie' przedniego odcinka gałki ocznej. To badanie jest stosowane w diagnostyce chorób rogówki i spojówki, do kontroli stanu pooperacyjnego rogówki, stanu tęczówki, wykrywaniu guzów przedniego odcinka gałki ocznej, zmian siatkówki i naczyniówki, zmianach pourazowych, jaskrze a także do kontroli ustawienia wszczepionych soczewek (po operacji zaćmy, wymianie soczewki naturalnej a sztuczną a także odszczepieniu soczewki fakijnej)

Topografia rogówki (mapa)

ocenia przednią warstwę rogówki. Pozwala wykryć nieregularności (astygmatyzm, stożek), opisuje kształt rogówki. 

Perymetria

badanie pola widzenia. Ocena przestrzeni widzianej przez nieruchome oko stosowana w diagnostyce jaskry, chorobach nerwu wzrokowego, uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego.

Biometria

Pomiar długości gałki ocznej i struktur oka. Wykorzystywane w wyliczeniu mocy soczewki wewnątrzgałkowej i ocenie progresji krótkowzroczności.


Autokeratorefraktometr

Komputerowe badania wzroku. Badanie refrakcji oka i mocy rogówki w głównych osiach optycznych. Rutynowo stosowane w badaniu okulistycznym.

Tonometria aplanacyjna

Badanie ciśnienia w gałce ocznej. Rutynowe badanie okulistyczne
Badanie moze być rozszerzone o uwzględnienie grubości rogówki. Pozwala na ocenę rzeczywistego ciśnienia wewnątrzgałkowego eliminując błąd pomiaru spowodowany zbyt cienka lub zbyt grubą rogówką.

Gonioskopia

Badanie kąta przesączenia. Rutynowo u wszystkich pacjentów, u których diagnozujemy jaskrę.

Pachymetria

Badanie grubości rogówki. Wykonywane w diagnostyce jaskry, w operacjach wszczepienia pierścieni śródrogówkowych, w zwyrodnieniach rogówki.

Badanie śródbłonka rogówki

Ocena ilości i morfologii komórek śródbłonka – pojedynczej warstwy komórek wyściełających rogówkę od wewnątrz. Rutynowo przed operacją zaćmy.

Angiografia fluoresceinowa i indocjaninowa

Badanie stanu naczyń siatkówki. Po podaniu kontrastu do żyły i użyciu specjalnych filtrów uzyskujemy informacje o stanie dużych i małych naczyń siatkówki, zmianach barwnikowych i nowotworowych.

Kolorowa fotografia dna oka

ocena progresji zmian na dnie oka, archiwizacja danych.

Ultrasonografia (USG) w projekcji A i B

badanie pozwalające zobrazować struktury gałki ocznej w przypadkach nieprzezierności ośrodków optycznych (bielma rogówki, zaćma dojrzała, wylew krwi do ciała szklistego)

KONTAKT DO NAS

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

00-215 Warszawa
ul. Dolańskiego 2
tel./fax. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

08-110 Siedlce
ul. Aleksandrowska 4
tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

© Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika | wszelkie prawa zastrzeżone
     Pozycjonowanie:      IT Holding