Zabieg korekcji laserowej wad wzroku

Zabiegi korekcji laserowej wykonujemy od 1996 roku. Do końca czerwca 2015 r w naszej klinice zostało wykonanych ok. 40 000 zabiegów korekcji laserowej. Dziś najczęściej wykonywane są tzw. zabiegi powierzchniowe, bez ingerencji w głębsze struktury oka. Wieloletnie obserwacje pozwalają nam stwierdzić, że tego typu zabiegi są bezpieczne. Naszym pacjentom najczęściej proponujemy metodę EBK.
Pamiętaj: zabiegi wykonywane są zawsze w znieczuleniu, pacjent w ich trakcie nie odczuwa bólu.

KOREKCJA LASEROWA – METODY ZABIEGÓW:

Każda metoda/ technika zabiegu jest dobierana indywidualnie dla pacjenta, po wykonaniu badania kwalifikacyjnego.

*ReLEx SMILE

Zabieg przeprowadzany jest przy pomocy lasera femtosekundowego VisuMax (firmy Zeiss). Dzięki wyjątkowej precyzji możliwe jest wytworzenie śródrogówkowej soczewki o średnicy 6,0mm do 6,8mm, którą następnie usuwa się przez niewielkie (do 4mm) nacięcie.

*EBK

Od lutego 2013 r wykonujemy korekcję laserową przy użyciu separatora EBK. Zabieg polega na zdjęciu nabłonka za pomocą specjalnego narzędzia, którym chirurg przygotowuje rogówkę na modelowanie laserem excimerowym MEL-80. Odseparowanie nabłonka jest bardzo precyzyjne, ta technika może być wykorzystywana u pacjentów z głęboko osadzonymi oczami, cienką rogówką czy oczekujących skrócenia czasu rekonwalescencji po zabiegu. EBK nie wymaga stosowania alkoholu czy mikrokeratomu do odseparowania nabłonka. Za pomocą specjalnego urządzenia lekarz precyzyjne odseparowuje nabłonka rogówki. To urządzenie gwarantuje, że głębsze warstwy rogówki pozostają nienaruszone – jest to niezwykle istotne dla rekonwalescencji i efektów po zabiegu. U pacjentów z nieregularnym astygmatyzmem EBK jest wykonywany w oparciu o topografię rogówki (TR) lub wave front (WF)

*EPI-LASIK

Z mikrokeratomem Moria (uznawanym na świecie za najbezpieczniejszy) wykonaliśmy jako pierwszy w Polsce i jeden z 20 w Europie ośrodków. Specjalna nakładka umożliwia bardzo oszczędne potraktowanie rogówki. Dla pacjenta oznacza to jeszcze większe bezpieczeństwo zabiegu. EPI-LASIK może być uzupełniony o topografię rogówki (TR) lub wave front (WF)

*LASEK

Przygotowanie rogówki na działanie lasera odbywa się po uprzednim odseparowaniu nabłonka za pomocą roztworu alkoholu. Może być uzupełniony o topografię rogówki (TR) lub wave front (WF)

*SBK-LASIK

SBK-LASIK to kolejna metoda korekcji laserowej wady wzroku dostępna w naszej Klinice. Można nazwać ją delikatniejszą odmianą LASIK. Za pomocą mikrokeratomu "Moria One Use-Plus SBK" wytwarzamy cienki płatek z rogówki. Odseparowanie tuż pod błoną Bowmana płatka (rzędu 100 mikronów) daje większy komfort dla pacjenta, krótki czas gojenia, brak ryzyka takich powikłań, jak w klasycznym LASIK (np."suche oko"). Z naszych obserwacji, a także doniesień naukowych wynika, że zastosowanie mikrokeratomu Moria One Use-Plus SBK jest lepsze niż zastosowanie lasera femtosekundowego. Odseparowanie rogówki w SBK za pomocą stosowanego przez nas mikrokeratomu trwa 3 sekundy. Ten zabieg jest bardzo szybki.

METODY NIESTANDARDOWE:

Nieregularny astygmatyzm może być wadą wrodzoną lub nabytą, powstałą w wyniku wcześniejszych zabiegów (operacji zaćmy metodą PUZ, przeszczepie rogówki).
w TAKICH PRZYPADKACH Z POWODZENIEM UZUPEŁNIAMY STANDARDOWE ZABIEGI O TOPOGRAFIĘ ROGÓWKI (lasek+TR, epi-lasik+ TR) CZY WAVE FRONT (lasek+ WF, epi-lasik+WF, EBK+TR lub WF). Jesteśmy jednym z niewielu ośrodków na świecie, w których są przeprowadzane tego typu procedury.

INNE METODY:

Takie, jak LASIK, nie są stosowane w naszej klinice. Ze względu na wieloletnie doświadczenie, biorac też pod uwagę komfort pacjenta w czasie zabiegu i ryzyko powikłań, które mogą wystąpić po Lasiku (decentralizacja klapki, wrastanie naczyń pod klapkę), odstąpiliśmy od tej metody.

WADY WZROKU:

Wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm) są wynikiem nieprawidłowego kształty rogówki. Aby zdjąć okulary, trzeba nadać rogówce odpowiedni kształt, wymodelować ją. Do tego celu wykorzystuje się laser. W przypadku krótkowzroczności – rogówkę spłaszcza w centrum, a kiedy mamy do czynienia z nadwzrocznością – uwypukla. Nie ma tu żadnych nacięć – nie ma więc ryzyka uszkodzenia rogówki. Cały zabieg jest programowany w komputerze, pracą lasera steruje komputer. Pierwsze zabiegi laserem excimerowym przeprowadzono w USA, w 1989 roku. Od tamtej pory – na całym świecie zoperowano tą metodą miliony osób.

Laser excimerowy pomaga leczyć nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm a także wady mieszane.

Sam zabieg laserowej korekcji trwa kilka minut. Wcześniej pacjent dostaje znieczulenie miejscowe (w postaci kropli do oczu).W wyjątkowych przypadkach można skorzystać ze znieczulenia anestezjologicznego. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Pacjent po korekcji laserowej niemalże natychmiast może wyjść do domu, a po kilku dniach (zależnie od metody) wrócić do pełnej aktywności.

Pamiętaj:

  • nie pij alkoholu 24 godziny przed zabiegiem
  • na zabieg przyjdź bez makijażu
  • i bez soczewek kontaktowych
  • ubierz się w wygodny strój

KONTAKT DO NAS

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

00-215 Warszawa
ul. Dolańskiego 2
tel./fax. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

08-110 Siedlce
ul. Aleksandrowska 4
tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

© Centrum Mikrochirurgii Oka Laser Klinika prof. Jerzego Szaflika | wszelkie prawa zastrzeżone
     Pozycjonowanie:      IT Holding